Emre Savaştürk

Resmi Web Sayfasına Hoş Geldiniz

No public Twitter messages.

Facebook
RSS

Bu yazımızda Windows XP,Vista yada 7 işletim sistemi olan bilgisayarınızın açılışını tek bir adımda hızlandırabilecek ufak ve kolay bir değişiklikten bahsedeceğim.Yapacağımız işlem System Configuration  ekranında işetim sistemi açılırken başlayan bazı uygulamaları devre dışı bırakarak zaman kazanmak.

Hemen anlatmaya başlayalım…
Bilgisayarınızda Başlat (Start)’tan– Çalıştır’ı (Run) tıklayın.

Windows 7 için,aşağıdaki bölüm.

win7
Açılan ekrana msconfig yazın ve Enter’a basın.System Configuration altında  Startup (Başlangıç) sekmesini tıklayın.Gelen ekran aşağıdaki gibi olacaktır.
msc

Yanında check işareti olanlar işletim sistemi açılırken otomatik olarak başlatılan hizmetleri ifade eder.Burada önemli olan bilgisayarınızın açılmasını ve gerekli uygulamaların çalışmasını engellemeyecek servisleri devre dışı bırakmanızdır.Servis hakkında detaylı bilgiler yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi verilmektedir.

Adını bildiğiniz ve isteğe bağlı olarak çalıştırabileceğiniz programlardan başlayabilirsiniz.

Örneğin hemen hemen her bilgisayarda  olması muhtemel ;
Adobe Reader,Adobe Acrobat,Google Update,Windows Live Messenger ,WinZip,Torrent,Nero gibi uygulamaları devre dışı bırakarak (check işaretini kaldırarak) tek bir adımda bilgisayarınızın açılışını hızlandırabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken servisler ;antivirus,ekran kartı ve ses kartı gibi açılışta mutlaka başlaması gereken programları devre dışı bırakmamaktır.
msc2
Kaldırdığınız öğelerden sonra Tamam’ı tıklayın ve bilgisayarınızı kapatıp açın.Ne kadar çok servis kapatabilirseniz doğru orantılı olarak açılışınız hızlanacaktır.Burada yapılan değişiklikler programın çalışmasını etkilemez  ve istediğiniz zaman ilgili programları kısayollarından ve kurulu olduğu alanlardan çalıştırmaya devam edebilirsiniz.

Emre Savaştürk

One Response so far.

  1. Glad to read this blog! Keep it going!

Başlarken...

Web Sayfama Hoş Geldiniz... Bu sitede benimle ilgili bazı kişisel bilgilere ...

Crypto Locker Saldı

Özellikle ülkemize yönelik bu saldırı tipi özetle aşağıdaki gibi çalışmaktadır. TTNET, ...

Önemli 10 Güvenlik

1 Güncelleşelim Güzelleşelim İşletim sisteminizin otomatik olarak güncellenmesini mutlaka sağlayın.Bilgi Güvenliğindeki ...

Registry’nize Sağ

Günümüzde bilgisayar kullanımında en çok şikayet edilen konulardan biride zamanla ...

Lale Devrinde Günl

Vakti zamanında sadrazamla aynı mahallede yaşayan ve burada çalışan bi ...

Based on a true stor

Arkadaş grubunuzla ya da eşinizle film izlerken en büyük sorunlardan ...